Pompa Ciepła Czy Warto? Przewodnik 2022 Dla Początkujących

Aktualizacja 18.03.2022 r.

Przewodnik dla początkujących: Jaką pompę ciepła wybrać? Jaka pompa ciepła jest najbardziej ekonomiczna?

Bez wątpienia wybór sposobu ogrzewania jest nie lada wyzwaniem. Zarówno dla inwestorów dopiero planujących budowę, jak i osób chcących przeprowadzić modernizację obecnego domu. Największy koszt utrzymania domu stanowi jego ogrzewanie, dlatego też warto zainstalować tanie w eksploatacji źródło ciepła. Przede wszystkim jednym z najtańszych sposobów ogrzewania jest pompa ciepła. Choć zakup jej jest dużym wydatkiem, to pozwoli na długie i tanie ogrzewanie domu nawet przez 50 lat (bardzo optymistycznie :-)).

Z pewnością pompa ciepła jest coraz częściej stosowana w nowoczesnym budownictwie, a także w budynkach modernizowanych. Służy zarówno do ogrzewania domu, jak i wody użytkowej, a także może chłodzić latem. Swą popularność zyskuje przede wszystkim, dzięki pełnej automatyzacji, ekonomiczności eksploatacji oraz energooszczędności. Energię czerpie ze środowiska, dzięki czemu jest ekologiczna. Dlatego z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domu i wody przy użyciu pompy ciepła. Ponadto jest znakomitą alternatywą dla stale rosnących cen paliw.

To pierwszy artykuł, w którym pojawił się spis treści. Jest bardzo obszerny, dlatego myślę, że ułatwi znalezienie potrzebnych informacji.

Zasada działania pompy ciepła.


Podział instalacji pompy ciepła na trzy części.

Pompa ciepła jak działa?

Działanie pompy zależne jest od parametrów źródła górnego i dolnego. Dlatego wybór odpowiedniej jest bardziej skomplikowany niż dobór kotła

Działanie pompy ciepła w skrócie można porównać do sposobu działania lodówki. Dokładnie jej działanie przedstawia poniższy schemat.

Kolejne etapy pracy pompy ciepła:

  • Ciepło z powietrza, ziemi lub wody trafia do parownika, z którego przekazywane jest do czynnika chłodniczego o niskiej temperaturze. Dzięki temu może odbierać ciepło nawet z powietrza o temperaturze -20°C.
  • Sprężarka, do której trafia czynnik chłodniczy, podnosi jego ciśnienie, przez co wzrasta temperatura do 90°C (efekt jak w pompce – nagrzewa się podczas pompowania).
  • Podgrzany czynnik chłodniczy oddaje ciepło w skraplaczu do górnego źródła. Jego temperatura spada do ok 60°C, po czym trafia do zaworu rozprężnego.
  • Zawór rozprężny działa jak spray. Gwałtowny spadek ciśnienia powoduje spadek temperatury (reakcja taka sama jak w przypadku dezodorantu, puszka robi się zimna, gdy go używamy).
  • Czynnik chłodniczy ponownie jest gotowy do odbioru ciepła w parowniku. Dzięki takiej konstrukcji cały proces ponownie się powtarza.

Jak działa pompa ciepła?
1. Zasada działania pompy ciepła.

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżnia się podział pomp ciepła ze względu na rodzaj źródła dolnego:

  • powietrzna
  • gruntowa
  • wodna

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzne pompy ciepła wykorzystują ciepło zawarte w powietrzu i skutecznie je odzyskuje. Mogłoby się wydawać, że to dobre rozwiązanie dla obszaru, gdzie nie spadają temperatury poniżej 0°C. Nic bardziej mylnego. Ciepła w powietrzu nie ma dopiero w temperaturze -273°C, czyli 0 K. Właśnie dlatego powietrzna pompa ciepła może działać przy minusowych temperaturach. Możemy podzielić na dwa typy:


Monoblok

Pompa ciepła typu Monoblok wykorzystuje ciepło z powietrza i transportuję je do Twojego domu. Całe urządzenie to tylko jednostka zewnętrzna, która nie wymaga montażu dodatkowych jednostek wewnątrz budynku. Przy zastosowaniu takiej pompy, trzeba jednak zabezpieczyć wodę grzewczą przed zamarznięciem. Można to zrobić za pomocą wypełnienia instalacji płynem niezamarzającym lub zaworem zabezpieczającym przed zamarznięciem. Plusem wyboru takiej pompy jest możliwość montażu przez hydraulika, który nie potrzebuje uprawnień F —gaz. Czyli mamy do wyboru większą ilość instalatorów.


Split

Pompa ciepła typu Split to powietrzna pompa służąca do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. Do jej montażu, instalator potrzebuje specjalnych uprawnień F — gaz. Zasada działania pompy jest taka sama jak w przypadku pompy monoblok. Różnica wynika z tego, że składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Z jednostki zewnętrznej transportowany jest czynnik chłodniczy do jednostki wewnętrznej.


Split czy monoblok? Co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która pompa ciepła jest lepsza. Zarówno split, jak i monoblok może być zastosowany dla tego samego budynku. Jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu miejsca w budynku, idealnym rozwiązaniem będzie monoblok, którego wszystkie elementy są na zewnątrz. A dodatkowo nie trzeba co roku wzywać przeglądu instalacji chłodniczej. Częste braki prądu w Twojej okolicy mogą Cię skłonić do wybrania typu split, gdzie nie występuje ryzyko zamarznięcia instalacji zewnętrznej. Wyposażenie instalacji w zawór antyzamrożeniowy do pompy ciepła, również gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie.


Powietrzna pompa ciepła + panele fotowoltaiczne
panele fotowoltaiczne do pomp ciepła

Połączenie efektywnego, ale jednak elektrycznego źródła ogrzewania z panelami fotowoltaicznymi może zredukować rachunki do zera. Całe zużycie energii elektrycznej może zrekompensować montaż paneli fotowoltaicznych. Ponieważ zgodnie z przepisami, kiedy produkcja prądu jest największa, jej nadmiar oddajemy do sieci energetycznej. Zimą, kiedy produkcja jest niska lub jej nie ma, odbieramy nadmiar prądu wyprodukowany latem.

Pompa ciepła i fotowoltaika to rozwiązanie, które uchroni Cię przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i nie tylko. Alternatywą dla tego rozwiązania jest:


Gruntowa pompa ciepła

Ziemia jest źródłem ciepła. W naszym klimacie temperatura gruntu jest dość stabilna, co korzystnie wpływa na pracę pompy ciepła. Na głębokości poniżej strefy przemarzania gruntu temperatura jest zawsze powyżej 0°C. (0-8°C).


Strefy przemarzania gruntu w Polsce.
Rys. Strefy przemarzania gruntu w Polsce.

W poszczególnych rejonach występują następujące strefy przemarzania:

  • I strefa – 0,8 m
  • II strefa – 1,0 m
  • III strefa – 1,2 m
  • IV strefa – 1,4 m

Instalacja pompy gruntowej:


Pompy gruntowe nazywane są tak, ponieważ odzyskują ciepło, najprościej mówiąc z ziemi. Dolne źródło takiej pompy to:

Kolektor Poziomy

Kolektor poziomy jest to instalacja składająca się z rozłożonych rur o średnicy przeważnie 40 mm w ziemi pod strefą przemarzania gruntu. Rury wypełnione są niezamarzającym płynem, który krąży pomiędzy pompą ciepła umieszczoną w domu a wymiennikiem gruntowym w ziemi.

Jakość dolnego źródła przekłada się na wyższe COP. (COP – współczynnik efektywności pompy ciepła). Rury w suchym piaszczystym terenie będą znacznie mniej opłacalne niż w terenie z wysokim poziomem wód gruntowych. Im więcej wody w ziemi tym COP będzie wyższe.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że efektywność dolnego źródła również spada w sezonie grzewczym. Im bardziej wydłuża się okres grzewczy, tym sprawność COP spada. Regeneracja dolnego źródła odbywa się w okresie przejściowym (w lecie) przed kolejnym sezonem grzewczym. Warto dlatego instalacje w ziemi zrobić na nasłonecznionej części terenu.


Kolektor Pionowy

Pionowe kolektory to system rur wprowadzonych w specjalnie przygotowany odwiert. Głębokość takiego otworu sięga często 100m w głąb ziemi, co wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia.

Ingerencja w teren naszej działki jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku kolektorów poziomych. W pionowy odwiert wpuszczane są 2 rury połączone ze sobą, tworząc szczelne połączenie, przez który będzie przepływał czynnik transportujący ciepło. Kolektor pionowy charakteryzuje się stabilniejszą pracą w ciągu trwania okresu grzewczego. Pionowy odwiert sprawia, że temperatury pracy pompy ciepła osiągają wyższą efektywność COP.


Sonda pionowa (wodna pompa ciepła)

Sonda pionowa (wody gruntowe) – Pompa ciepła wodna pracuje na wodzie gruntowej lub zbiorniku wodnym. Osiąga najwyższy współczynnik COP. Budowa takiego źródła dolnego zaczyna się od dwóch odwiertów w ziemi. Jeden do zasysania wody, a drugi do zrzutu. Pompa ciepła pobiera ciepło bezpośrednio z wody, którą pompa głębinowa tłoczy ze studni. Woda ochłodzona ponownie trafia do ziemi do studni chłonnej.

Dlaczego ten sposób nie jest najpopularniejszy w Polsce? Jakość wody. Ograniczeniem dla tego typu dolnego źródła jest sama woda. Bogata w różne związki mineralne, które wpływają na żywotność pompy ciepła.


Czy warto wybrać gruntową pompę ciepła?

Gruntowa pompa jest bardziej efektywna (COP) niż powietrzna. Spośród wszystkich, pompy ciepła gruntowe są najczęściej stosowane w Polsce. Montaż ich jest dosyć skomplikowany i kosztowny co jednak rekompensuje użytkowanie. Koszty ogrzewania, jakie generuje, są najniższe w porównaniu do jakiegokolwiek innego znanego sposobu ogrzewania. Te koszty również możemy zmniejszyć, montując panele fotowoltaiczne. Co, jeśli mamy stary dom i chcemy zamontować w nim ekologiczne źródło energii?


Pompa ciepła do zmodernizowanego domu

Ogrzewanie starego domu za pomocą pompy ciepła może być nieopłacalne, ale nie zawsze. Kiedy tak naprawdę opłaca się wymienić stare źródło ogrzewania na pompę ciepła?

Odpowiedź jest prosta. Kiedy wymieniasz nie tylko źródło ciepła, ale zadbasz również o ocieplenie budynku. Głównym powodem dużego zapotrzebowania na ciepło są straty ciepła. Budynek traci je przez brak ocieplenia i nieszczelne okna. Wymiana okien i termomodernizacja ścian zmniejszy zapotrzebowanie naszego budynku na moc grzewczą.

Nie ma innych przeciwskazań dla zastosowania pompy ciepła w domu modernizowanym. Przepisy odnośnie do WT2021 warunki techniczne modernizowanych domów, są tak samo restrykcyjne, jak dla nowych.


Ile miejsca zajmuje pompa ciepła?

Miejsce potrzebne na zamontowanie pompy zależne jest od jej rodzaju. Jeśli zdecydujesz się na gruntową pompę ciepła i wymiennik poziomy to zajmie większą część podwórka :-). Miejsca w domu, taka pompa, zajmie jak dwudrzwiowa lodówka. Najczęściej w takim urządzeniu znajduje się zasobnik na ciepłą wodę użytkową. Tyle samo miejsca wewnątrz domu zajmie pompa z wymiennikiem pionowym, ale zaoszczędzimy dewastacji całego podwórka.

powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa typu split zajmie na zewnątrz około 1 m2 od ściany budynku, jednakże musi mieć swobodny dostęp do przepływającego przez nią powietrza, więc nie może być zabudowana. W domu zamontowane jest urządzenie wielkości wiszącego kotła gazowego lub w przypadku zabudowy z zasobnikiem – rozmiarów lodówki.

Najmniej miejsca w domu zajmuje monoblok. Wcale go tam nie ma. Wszystkie elementy pompy ciepła zawarte są w jednym urządzeniu montowanym na zewnątrz. Wewnątrz jest pompa obiegowa, która przekazuje ciepło z pompy do domu. W domu montowany jest również zasobnik na ciepłą wodę, ale nie jest on elementem pompy ciepła. Przechodzimy teraz do najciekawszego z punktu widzenia użytkownika tematu:


Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

Koszt ogrzewania uzależniony jest od zapotrzebowania budynku na moc grzewczą. Na przykładzie domu 120 m2 policzymy, ile to wyjdzie.

Do wyliczenia musimy przyjąć kilka założeń:


  1. Pompa ciepła – gruntowa
  2. Powierzchnia domu – 120 m2
  3. Efektywność (COP) – 400% (COP 4) – 1kW prądu daje 4 kW ciepła
  4. Zapotrzebowanie budynku – 50 W/m2
  5. Cena energii elektrycznej – 0,63 zł/kWh (średnia cena – luty 2021)

Koszt 1 kWh ciepła możemy policzyć: 0,63 zł / 4 (COP) = 0,1575 zł.

120 m2 * 50 W/m2 * 0,1575 zł = 945 zł rocznie na ogrzewanie.


Gdy podmienimy pierwszy punkt na pompę powietrzną ze średnią efektywnością (COP) – 300% (COP 3) – 1kW prądu daje 3 kW ciepła.

Koszt 1 kWh ciepła możemy policzyć: 0,63 zł / 3 (COP) = 0,21 zł.

120 m2 * 50 W/m2 * 0,21 zł = 1260 zł rocznie na ogrzewanie.

Dla przykładu w domu 180 m2 przy takim samym zapotrzebowaniu wyniesie:

180 m2 * 50 W/m2 * 0,21 zł = 1890 zł rocznie na ogrzewanie.

Dla domu 130 m2:

130m2 * 50 W/m2 * 0,21 zł = 1365 zł rocznie na ogrzewanie.


Czy pompa ciepła jest głośna?

Głośność pompy ciepła uzależniona jest od jej mocy. Im wyższa moc tym hałas będzie większy. Najcichsze pompy małej mocy mogą uzyskać moc akustyczną poniżej 50 dB. Ciężko jest to sobie wyobrazić, więc można to usłyszeć w tym symulatorze.


Zalety:

  • w pełni ekologiczne źródło ciepła
  • jedno z najtańszych źródeł ciepła
  • uniwersalna, ponieważ można zastosować ją przy ogrzewaniu grzejnikowym, jak i podłogowym
  • jest w pełni zautomatyzowana, nie trzeba dokładać do pieca 🙂
  • oszczędność czasu, który poświęcilibyśmy na znalezienie dobrej jakości paliwa w rozsądnej cenie
  • niższe koszty budowy/oszczędność miejsca – w przypadku budowy nowego domu nie trzeba budować komina, pomieszczenia na opał
  • długi czas żywotności pompy ciepłą – przy odpowiedniej instalacji nawet 50 lat
  • możliwość chłodzenia latem.

Wady:

  • koszt inwestycji
  • coroczne przeglądy (split)
  • ingerencja w teren działki (wymiennik poziomy)
  • hałas pracy wentylatora (pompa powietrzna)
  • wysoki koszt ewentualnej wymiany sprężarki

Pompa ciepła czy warto?

Oszczędności na ogrzewaniu.

Nie ma wątpliwości, że warto zainwestować więcej pieniędzy w pełni ekologiczne źródło ciepła w domu. Koszt urządzenia jest zdecydowanie wyższy niż przy zakupie kotła gazowego, na ekogroszek lub pellet. Biorąc jednak pod uwagę, koszt wraz z przyłączem czy kominem nie będzie już tak duży. Użytkowanie pompy ciepła bez wątpienia jest bardzo komfortowe. Nie wymaga żadnej obsługi, jak to jest przy kotłach stałopalnych, a koszty użytkowania niższe od gazu czy oleju opałowego.

Montaż w pełni ekologicznego źródła ciepła warto zaplanować już na etapie projektu domu. Unikniesz wtedy kosztów związanych z budową komina czy kosztownego projektu przyłącza gazowego. Pompa ciepła idealnie będzie współpracować z instalacją fotowoltaiczną, dzięki której można zniwelować koszty ogrzewania do zera.


Jak wybrać pompę ciepła?

Najważniejsze przy wyborze pompy ciepła jest określenie właściwej mocy. Największym błędem jest przewymiarowanie pompy względem zapotrzebowania. Rachunki za prąd mogą Cię niemiło zaskoczyć. Próbowałeś kiedyś ruszyć samochodem na 3 biegu? Auto ruszy, ale będzie miało bardzo ciężko.

Jak określić zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą?

Moc grzewczą wyraża się w watach na 1 metr kwadratowy (W/m2). Projekt budowlany jasno powinien ją określać. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni tego wyniku, możemy skorzystać z dwóch możliwości:

  • Audyt OZC – jest to najdokładniejsza forma sprawdzenia zapotrzebowania na moc grzewczą. Jest dosyć kosztowna, ale to może się przełożyć na duże oszczędności w użytkowaniu. Alternatywą dla niej jest:
  • cieplowlasciwie – darmowy program do obliczania zapotrzebowania budynku na moc cieplną. Program często używany przez instalatorów.
Co grozi przy źle dobranej pompie?

Głównym efektem źle dobranej pompy są wyższe rachunki za energię elektryczną. I to przy doborze, głównie za dużej pompy ciepła. Dlaczego nie można dobrać za dużej mocy?

Jeśli zapotrzebowanie budynku jest 6 kW i taką moc ma pompa to będzie idealnie pracować w temperaturze od +10°C do -5°C. To przedział, w jakim występuje najwięcej temperatur w sezonie grzewczym. Urządzenie wyłącza się wtedy najrzadziej, co wpływa na jego żywotność. Poniżej temperatury -15 stopni będzie potrzebne uruchomienie grzałki elektrycznej, ale sam wiesz, ile jest takich dni w roku.

Co, jeśli zostanie zamontowana pompa o mocy 10 kW, a jej zakres bez wyłączania będzie w temperaturach 0°C do -15°C? Też ogrzeje Twój dom i nawet przy – 20°C nie włączy się dodatkowa grzałka, ale jakim kosztem. Przy temperaturach dodatnich pompa będzie taktowała. Czyli często się uruchamiała i wyłączała. Podczas uruchamiania pobierane jest najwięcej prądu, co znacznie zminimalizuje korzyści z zastosowania ekologicznego źródła ciepła.

Ogrzewanie + ciepła woda. O ile zwiększyć moc pompy?

Zapas na ciepłą wodę użytkową to nie 4, a nawet 2 kWh. Zasobnik 300 litrów i 4-osobowa rodzina to zapas pompy ciepła poniżej 1 kWh. Dlaczego i jak to policzyć?

W ciągu dnia praca pompy na potrzeby CWU to od 1 do max. 2 godzin. Więc trzeba policzyć zapotrzebowanie dobowe pompy ciepła. Jeśli zapotrzebowanie na moc Twojego domu wynosi max. 6 kW, to pomnóż tę wartość przez 24 i podziel przez 22.

(6 kW * 24 h) / 22 h = 6,55 kW

6,55 kW – taką właśnie powinna mieć moc pompa ciepła, aby zapewnić żądaną ilość ciepłej wody dla 4-osobowej rodziny.


Do Jakiego Ogrzewania?

Najwyższą sprawność (efektywność) pompa ciepła uzyska w połączeniu z niskotemperaturowym systemem ogrzewania. Ogrzewanie płaszczyznowe jest tu zdecydowanie liderem. Im mniejsza różnica między źródłem dolnym a górnym tym zwiększa się efektywność.

Ogrzewanie grzejnikowe dobrane do pracy na niskim parametrze, też bez problemów da sobie radę. Grzejniki będą stosunkowo większe, co nie każdemu może się podobać. Ponieważ wyczuwalność ciepła grzejnika na niskim parametrze jest zdecydowanie niższa, trzeba się do tego przyzwyczaić.

W Internecie krąży wiele mitów na temat ogrzewania pompami ciepła. Jeśli powyższy tekst nie utwierdził Cię jeszcze w jakości takiego ogrzewania to poniżej znajdziesz kilka faktów i mitów z nimi związanych.

Fakty i mity na temat pomp ciepła.

Fakt – pompa zimą ogrzewa, a latem może chłodzić.

Konstrukcja pompy ciepła pozwala zarówno na grzanie, jak i na chłodzenie w domu. Pozwala na to sprężarka i wentylator przystosowany do pracy w niskich temperaturach. Pompa ciepła może mieć możliwość chłodzenia, co pozwoli na obniżenie temperatury w domu latem.

Mit – pompa ciepła jest droższa od kotła gazowego.

Koszt zakupu urządzenia, jakim jest pompa ciepła, jest wyższy, ale nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów. Kocioł gazowy niestety wiąże się z budową komina, zaprojektowaniem i doprowadzeniem instalacji gazowej. Te koszty są wyższe niż sam zakup kotła. Po zsumowaniu wszystkich kosztów okaże się, że pompa ciepła do nowo projektowanego domu będzie tańszym rozwiązaniem od kotła gazowego.

Fakt – łatwa w montażu i mniej awaryjna od pompy gruntowej.

Zaletą powietrznej pompy ciepła jest mała ilość elementów, które mogą ulec awarii. Przede wszystkim nie wymaga instalacji dolnego źródła ciepła. Pompa z gruntowym wymiennikiem ciepła jest obarczona dodatkowym kosztem, jakim jest właśnie instalacja gruntowego wymiennika. Koszt takiej instalacji to 15 – 30 tys. złotych.

Mit – pompa ciepła nie nadaje się na wymianę zamiast kopciucha.

Można zastosować pompę ciepła w domu, gdzie dotychczas grzał kocioł zasypowy. Należy jednak wiedzieć, z czym to się wiąże. Wyższa temperatura wody grzewczej, a więc niższa sprawność pompy, ponadto częściej będzie potrzebowała dogrzać za pomocą grzałki przy niższych temperaturach. W takim przypadku zalecana jest wymiana grzejników na większe (dostosowane do niskich parametrów) lub montaż ogrzewania podłogowego. Ponadto, wymieniając stary piec na pompę ciepła można uzyskać dofinansowanie z ogólnopolskiego programu ,,Czyste Powietrze”. Pieniądze można, także uzyskać na termomodernizację domu.

Fakt – Pompa z wymiennikiem gruntowym jest wydajniejsza niż powietrzna.

Przewaga pompy gruntowej nad powietrzną wynika ze stabilności temperatury dolnego źródła. Temperatura w ziemi poniżej sfery przemarzania nie ulega dużym wahaniom, co sprawia, że pracuje ze stałą efektywnością. Nie da się ukryć, że sprawność powietrznej pompy zależy od temperatury powietrza na zewnątrz budynku.

Mit – do pompy ciepła niezbędny jest bufor.

Bufor ciepła jest potrzebny, gdy pompa jest źle dobrana. Zastosowanie bufora przy dobrze dobranej pompie nie ma sensu. Kiedy jednak trzeba zastosować bufor? Bufor jest potrzebny, gdy jest za mały zład wody wymagany przez daną pompę. W takim przypadku wystarczy bufor o pojemności 50 – 100 litrów.

Fakt – pompa ciepła może pracować na instalacji glikolowej.

Instalacja niezamarzająca jest zalecana przy stosowaniu pompy typu monoblok. Uchroni to przez zamarznięciem instalacji zewnętrznej przy braku prądu. Koniecznie glikol propylenowy, ponieważ jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska.

Fakt – sprzęgło hydrauliczne nie nadaje się do pomp ciepła.

Typowe sprzęgło hydrauliczne nie zapewni odpowiedniego zładu wody, wiec nie może być stosowane w takiej instalacji. Sprzęgłem hydraulicznym jest również bufor nawet o pojemności 50 litrów. W takim przypadku może być zastosowany w takim układzie.

Mit – pompa zużywa prąd, a więc jest droga w użytkowaniu.

Każde urządzenie grzewcze zużywa prąd. Nie można na równi porównywać kotłów elektrycznych z pompami ciepła. Stosunek kotła elektrycznego jest 1:1, pompa ciepła z kilowata zyskuje do 5kW. Podsumowując, pompa ciepła jest do 5 razy oszczędniejsza i efektywniejsza od kotła elektrycznego.

Mit – pompą ciepła opłaca się ogrzewać tylko w 2 taryfie.

Złudne jest myślenie, że zaoszczędzimy na ogrzewaniu tylko w drugiej taryfie nawet z zastosowaniem dużego bufora. Dlaczego? Do utrzymania temperatury w domu w czasie pierwszej taryfy musielibyśmy podgrzać wodę w buforze o ok. 10°C. W drugiej taryfie (nocnej) temperatury są zazwyczaj 10 stopni niższe na zewnątrz, co przekłada się na niższą sprawność pompy.

Fakt – przy niższych temperaturach spada moc pompy

To prawda, że zmniejsza się moc pompy ciepła wraz ze spadkiem temperatury. Najefektywniej pompa pracuje, gdy ma niską różnicę temperatur. To nie przeszkadza jednak w ogrzaniu domu do 23 stopni w temperaturze poniżej -20 stopni na zewnątrz. W najgorszym przypadku pomoże dogrzać grzałka, zamontowana w urządzeniu.

Mit – pompa nie nagrzeje domu przy temperaturach poniżej zera.

A chłodziarka obniża temperaturę poniżej zera? Tak to najłatwiej wytłumaczyć. Jeśli pompa ciepła, jaka jest w lodówce, może obniżyć temperaturę w zamrażarce, to tak samo z minusowej temperatury możemy uzyskać 40, a nawet 50 stopni ciepła.

Fakt – pompa ciepła typu split wymaga corocznych przeglądów i uprawnień F-gaz do montażu.

Montaż pompy typu SPLIT wymaga uprawnień F-gaz i przegląd instalacji chłodniczej należy wykonywać co roku. Nie trzeba jednak stosować żadnego zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego. Alternatywą dla takiej pompy jest MONOBLOK. Instalacje może wykonać każdy instalator i nie wymaga corocznych przeglądów układu chłodniczego.

Mit – koszt zakupu pompy nigdy się nie zwróci.

A dlaczego miałby się zwracać? Ogrzewanie domu to zawsze będzie koszt, jaki musimy ponieść. Tak jak musisz kupić węgiel do kotła węglowego lub gaz do kotła gazowego, tak musisz ponieść koszty ogrzewania pompą ciepła. Największy zwrot jaki otrzymasz to czas i to jest bezcenne.

Fakt – bezobsługowy sposób na ogrzewanie domu

Zastosowanie pompy ciepła daje najwyższy komfort użytkowania w stosunku efektywności do ceny.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o pompy ciepła to niezaprzeczalnie jest to przyszłość systemów ogrzewania, dopóki nie wymyślą czegoś nowego :-). Efektywność urządzeń wzrasta i cena jest bardziej przystępna. Wkrótce całkowicie odejdziemy od nieefektywnych sposobów ogrzewania i zapewnimy nowym pokoleniom życie w czystszym środowisku.

Zapraszam do gorącej dyskusji w komentarzach o tym ekologicznym źródle ciepła. Do następnego artykułu!

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ:

Rafał Mróz
Rafał Mróz

Cześć, jestem Rafał. Z branżą hydrauliczną jestem związany od ponad 15 lat. Wykonywałem wszelkiego rodzaju instalacje hydrauliczne w różnych obiektach: mieszkalnych i usługowych. Obecnie profesjonalnie zajmuje się sprzedażą i doborem elementów domowych instalacji hydraulicznych. Autor artykułów w branżowym Magazynie Grupy SBS.

Artykuły: 52

8 komentarzy

    • Do doboru odpowiedniej pompy potrzeba więcej informacji niż tylko powierzchnia. Jeśli możesz to napisz jakie jest:
      1. zapotrzebowanie na ciepło,
      2. w jakiej strefie Polski mieszkasz.
      3. jaki sposób ogrzewanie, (grzejniki, podłogówka)

      Coś spróbujemy dobrać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *